Olvasóink tükröt tartottak Magyar Péter budapesti emberei elé – a látvány sohasem volt még tisztább
Pont az a réteg fordult szembe a jelenlegi kormányzattal, amely gyarapodott, nem kis részben a kormányzati politikának köszönhetően.
Meg kell várni, amíg az eredmény minden kerületben jogerőre emelkedik.
Nem tud megalakulni a Fővárosi Közgyűlés addig, amíg nem emelkednek jogerőre a kerületi polgármester-választások eredményei, mert csak a kerületi eredmények alapján állapítható meg a közgyűlés összetétele.
A jogorvoslati határidőig több kerületi polgármester-választás eredményét is megtámadták, ezek egy részében már döntött a Fővárosi Választási Bizottság, egy részét pedig hétfőn tárgyalja, ám még ezek ellen a döntések ellen is lehetőség van bírósághoz fordulni.
A polgármester-választások eredménye jogerőre emelkedésének elhúzódása hatással van a Fővárosi Közgyűlés megalakulására is. A 33 tagú Fővárosi Közgyűlésnek ugyanis a főpolgármesteren kívül a 23 kerületi polgármester a tagja, valamint tagja még a közgyűlésnek 9, kompenzációs listáról mandátumot szerző, polgármesterjelölt is. A 9 mandátumot a vesztes polgármesterjelöltekre leadott szavazatok arányában osztják szét a kompenzációs listák között.
Amíg azonban nincs jogerős eredménye a kerületi polgármester-választásnak, nem lehet a kompenzációs mandátumokat sem kiosztani.
Békésben Zalai Mihály az elnök
Megalakult hétfőn a Békés Megyei Önkormányzat, a közgyűlés elnökének a Fidesz-KDNP megyei listavezetőjét, Zalai Mihályt választották. Zalai Mihály 12 igen, 5 nem szavazatot kapott a titkos szavazáson. Elnöknek jelölték Szabó Ervin jobbikos képviselőt is, aki 6 igen és 11 nem szavazatot kapott.
Az ülésen Zalai Mihály köszönetet mondott annak a 111 ezer 849 választópolgárnak, aki élt október 13-án választójogával, és külön annak a csaknem 57 ezer embernek (53,11 százalék), akik a Fidesz-KDNP listájára szavaztak. Így a pártszövetség az összes többi pártot egybevéve több szavazatot kapott, amellyel kényelmes többséget szerzett a grémiumban; a közgyűlés elnöke számít az ellenzéki képviselők támogatására is, és ígéretet tett az építő jellegű vélemények beépítésére.
Zalai Mihály az előző ciklusról szólva elmondta, a megyei önkormányzat csaknem 60 milliárd forintnyi fejlesztési forrás odaítéléséről döntött, amelyből 71 településen 466 projekt valósult meg, illetve van folyamatban. „Látható nyoma van a fejlesztéseknek” – húzta alá. Kiemelte: négy település nem nyert még semmit, főként amiatt, mert nem is adtak be pályázatot. Az elnök reményét fejezte ki, hogy Békés megye felzárkóztatását fogják a következő öt évben az új testülettel közösen folytatni.
Az ülésen az elnök – az összeférhetetlenségi szabályokkal összefüggésben – eseti jellegű vagyonnyilatkozat-vizsgáló bizottság felállítását javasolta. Bejelentése alapján a közgyűlés alelnökét és a bizottsági elnököket a következő, november közepi ülésen választják meg.
A 17 tagú megyei képviselő-testületbe az október 13-i önkormányzati választás eredményeképp tízen jutottak be a Fidesz-KDNP színeiben, a Jobbikot és a Demokratikus Koalíciót két-két, az MSZP-t, a Momentumot és a Mi Hazánk Mozgalmat egy-egy politikus képviseli. A testületnek három női tagja van. Az előző ciklushoz képest – a megye lakosságszámának csökkenése miatt – eggyel kevesebb megyei önkormányzati képviselő kapta meg megbízólevelét és tett esküt.
Megtartotta alakuló ülését a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés
A 25 tagú testületbe az önkormányzati választás megyei listájára leadott szavazatok alapján a Fidesz-KDNP 18, a Jobbik és a Momentum pártszövetsége 3, az MSZP 2, a DK 1, míg az Összefogás Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Felemelkedéséért Egyesület 1 tagot delegálhat.
Az öt évvel ezelőtti voksoláshoz képest a kormánypártok növelték képviselőik létszámát, a közgyűlésbe akkor 16 Fidesz-KDNP-s, 5 jobbikos, 3 MSZP-s képviselő mellett az Összefogás jelöltje ülhetett be.
A közgyűlés elnökének titkos szavazáson Seszták Oszkárt, a testület eddigi Fidesz-KDNP-s elnökét választották meg. A két főállású alelnök személye sem változott az előző ciklushoz képest: Baracsi Endre (Fidesz-KDNP) és a nem közgyűlési tag Szabó István mellett egy új, társadalmi megbízatású alelnököt is megválasztott a testület, ezt a tisztséget a következő öt évben Kerekes Miklós (Fidesz-KDNP) töltheti be.
(MTI)